Новинка:

24 жовтня 2012 р. представники АДІС «Матрікс Прес» взяли участь у засіданні Міждисциплінарного наукового семінару Modus Legendi “Проблеми застосування авторського права в сучасних електронних бібліотеках”.

Awt pr
24 жовтня 2012 р. у читальному залі періодики Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка (вул. Драгоманова, 17) відбулося засідання Міждисциплінарного наукового семінару Modus Legendi “Проблеми застосування авторського права в сучасних електронних бібліотеках”. У семінарі взяли участь: заступник директора з питань оцифрування бібліотечних фондів Академічної бібліотеки Латвійського університету Валдіс Мазуліс, директор Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна Ірина Журавльова, директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Кметь та заступник директора з питань автоматизації Ігор Огура, наукові співробітники Центру міської історії Центрально-Східної Європи Богдан Шумилович і Роман Лозинський, директор компанії “Архівні інформаційні системи” Кирило Вислобоков, керівник проекту “PressPoint” Станіслав Гайовий, генеральний директор ПП АДІС “Матрікс Прес” Тетяна Березна, співробітники бібліотек Західного методичного об’єднання, викладачі та студенти Львівського національного університету імені Івана Франка та ін.
Колега із Латвії Валдіс Мазуліс у змістовній та цікавій доповіді поділився багаторічним досвідом роботи з оцифрування фондів Академічної бібліотеки Латвійського університету, зокрема про реалізований спільний проект із Німеччиною (оцифрування книжкових колекцій), співпрацю зі Швейцарією (стажування у Цюріху та обмін досвідом у галузі цифрових технологій), про створену в 2003–2007 рр. (спільно з Музеєм літератури, театру і музики) тематичну базу даних ілюстрацій “Місця і люди” (понад 5 тис. електронних копій) та ін. Особливу увагу доповідач присвятив масштабному проекту Академічної бібліотеки Латвійського університету та Національної бібліотеки Латвії – створенню єдиної електронної бібліотеки Латвії “Летоніка”, яка на сьогодні містить приблизно 4 млн. сторінок періодики та книжкових друків. Цей проект реалізовано завдяки сприянню та фінансовій підтримці Євросоюзу, однак утримання ресурсу забезпечує Латвійська держава (наприклад, лише за електроенергію для сервера Національної бібліотеки, де зберігається “Летоніка”, щомісячно оплачують приблизно €3000 ).
В. Мазуліс розповів і про труднощі, що виникають у процесі роботи, як-от: здобування ліцензії на таку діяльність, вибір найсучасніших засобів копіювання та систем розпізнавання тексту, специфіку укладання угод із авторами (правовласниками) тощо. Реалізовані проекти Академічної бібліотеки Латвійського університету, які презентував  колега – зокрема й розгалужена гнучка система доступу до баз даних, диференціація платних послуг із копіювання, – можуть стати цінним прикладом для українських цифрових бібліотек, створення і робота яких, на жаль, сьогодні залишаються ініціативою лише окремих інституцій.
Про певні українські досягнення у сфері створення електронних копій документів, періодичних видань та книг, збереження їх у цифрових репозитаріях розповів Кирило Вислобоков – на прикладі досвіду власної компанії “Архівні інформаційні системи” у 2005–2012 рр. Зокрема, значну увагу доповідач присвятив і плідній кількарічній співпраці з Науковою бібліотекою Львівського національного університету імені Івана Франка: оцифровано томи “Записок Наукового товариства імені Шевченка”, масив міжвоєнної періодики (буде доступний в електронній бібліотеці університетської книгозбірні).
Підсумовуючи засідання семінару, директор Наукової бібліотеки Університету В. Кметь наголосив на важливості формування корпоративних електронних ресурсів на міжбібліотечному та міжінституційному рівні, а в перспективі – створення єдиної національної цифрової бібліотеки. У світлі цього проекту повинна вирішуватися і проблема з авторським правом, затверджуючи механізм відносин між правовласником та бібліотекою на державному рівні. Також В. Кметь представив напрацювання Наукової бібліотеки Університету – відкриті цифрові архіви “Антропос”, “Еврика”, локальний ресурс “Віртуальний читальний зал”.
Під час обговорення у рамках семінару було акцентовано й на інших проблемах: неузгодженість на урядовому рівні питань авторського права в Україні та засад функціонування бібліотек, відсутність чіткої державної політики у бібліотечній сфері та ін. Як вихід із ситуації було вирішено проявляти ініціативу шляхом консолідації університетів та їхніх книгозбірень, реорганізації видавничої діяльності університетів, реалізації бібліотечних проектів із залученням зовнішніх партнерів.
Після офіційної презентації між директорами бібліотек та керівниками компаній, які надають копіювальні послуги, відбулася організаційна нарада з обговоренням перспектив співпраці у сфері оцифрування книжкових фондів та створення/наповнення електронних бібліотек.
Авторські права © 2020 Матрикс Пресс. Усі права захищені.
Joomla! — безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU Загальна Публічна Ліцензія.
2006-2012 © Український переклад Joomla! Україна.